
Zdroj náhledové fotografie je freepik.com
Objem obchodů s kryptoměnami v Česku se v květnu vyšplhal na 1,2 miliardy korun – to představuje nárůst o více než 50 % oproti předchozímu měsíci. Růst zájmu je tažen zejména příznivým vývojem ceny bitcoinu a optimismem na globálních trzích.
Češi v květnu výrazně zvýšili svou aktivitu na kryptoměnových burzách a směnárnách. Podle dat společnosti Bit.plus dosáhl objem obchodů 1,2 miliardy korun, zatímco v dubnu šlo o zhruba 800 milionů. Jde tak o nejvyšší měsíční objem za více než rok, což potvrzuje oživení zájmu o digitální aktiva mezi širokou veřejností i spekulanty.
Bitcoin táhne růst
Zájem investorů souvisí především s vývojem ceny nejznámější kryptoměny – bitcoinu. Ten se v květnu obchodoval v rozmezí 60 až 70 tisíc dolarů, což udržovalo vysokou volatilitu a přitahovalo nové obchodníky. Roli sehrály i pozitivní zprávy z USA, kde tamní regulátoři po dlouhé době schválili první spotový ETF fond na ethereum, což přispělo k celkově příznivému sentimentu na trhu.
Zájem o kryptoměny podpořily také zprávy o institucionálních investicích a rostoucím využití blockchain technologií v běžném byznysu.

Stoupá i počet obchodníků a běžných uživatelů
Zástupci českých směnáren uvádějí, že rostoucí objem obchodů jde ruku v ruce s vyšším počtem klientů, a to jak mezi drobnými investory, tak i u firem. Uživatelé podle nich stále častěji kombinují jednorázové nákupy s pravidelným investováním, například pomocí DCA (dollar-cost averaging) strategií.
Vzrůstající aktivita se projevuje i v tom, že průměrná částka jedné transakce stoupá, což může naznačovat vyšší důvěru v kryptoměnový trh.
Dlouhodobě však obchodování stagnuje
Přestože květnový růst je výrazný, z dlouhodobého pohledu objemy obchodů zůstávají hluboko pod úrovní let 2021 a 2022, kdy kryptoměnový trh zažíval boom. V tehdejších měsících se běžně obchodovalo za 2 až 4 miliardy korun měsíčně. Aktuální čísla tak spíše potvrzují návrat důvěry po delším útlumu než začátek nové spekulativní vlny.
Odborníci upozorňují, že trh zůstává vysoce rizikový a není vhodný pro všechny typy investorů. Kryptoměny podléhají prudkým výkyvům a nejsou regulovány stejným způsobem jako tradiční finanční aktiva.
Růst přináší i daňové otázky
Zvýšená obchodní aktivita s sebou nese i povinnost správně vykazovat zisky z kryptoměn v daňovém přiznání. Finanční správa na to v posledních letech více dohlíží a připravuje metodiky pro zdanění. Každý, kdo v kryptu obchoduje nebo realizuje zisk, by se měl předem poradit s daňovým poradcem a vést pečlivou evidenci.