
Zdroj náhledové fotografie je freepik.com
Bitcoinová peněženka, která více než deset let ležela ladem, se náhle probudila – a přesunula kryptoměny za stovky milionů dolarů. Přestože jméno vlastníka zůstává neznámé, v kryptokomunitě to vzbudilo obrovský rozruch. Ve srovnání s tím jsou případy typu Blažkova „mince za miliardu“ jen drobným příběhem.
Na začátku července došlo k mimořádně sledovanému přesunu 1 005 bitcoinů z adresy, která nebyla aktivní od roku 2010. Tehdejší hodnota těchto kryptoměn se pohybovala v jednotkách dolarů. Dnes má tento balík cenu přes 1,4 miliardy korun. Není přitom jasné, kdo za transakcí stojí – adresa patřila mezi tzv. „spící peněženky“, tedy účty, které dlouhodobě neprováděly žádnou aktivitu a mnohdy se považují za ztracené.
Přesun vyvolal vlnu spekulací
Tak rozsáhlý pohyb starých bitcoinů okamžitě upoutal pozornost analytiků i investorů. V minulosti totiž podobné transakce často předznamenávaly buď prodej většího množství kryptoměn, nebo snahu skrýt jejich původ. Někteří odborníci dokonce naznačují, že by se mohlo jednat o peněženku propojenou s ranými těžaři, možná i samotným zakladatelem Bitcoinu – Satoshim Nakamotem.
Ať už je realita jakákoli, trh na tento pohyb reagoval citlivě. Cena Bitcoinu krátce poklesla, protože velké přesuny z „historických“ adres mohou naznačovat snahu zpeněžit zisky. To pak zvyšuje prodejní tlak na trhu.
Blažkův „milionový případ“ ve stínu
V Česku přitom nedávno vzbudil zájem jiný kryptopřípad – údajné zcizení kryptoměn ve výši přes miliardu korun z trezorů podnikatele Tomáše Blažka. Ten tvrdí, že přišel o digitální měny z důvodu selhání softwaru a technologií třetích stran. Zatímco jeho spor je stále předmětem vyšetřování a soudních pří, nově probuzená peněženka působí v porovnání téměř jako zjevení z jiného světa.

Zatímco Blažkův případ ukazuje rizika spojená s chybami nebo neopatrným zacházením s kryptoměnami, aktuální přesun ze spící peněženky ukazuje jinou stránku – že i desetiletý klíč může stále odemknout ohromné bohatství, pokud není zapomenut.
Otázky bezpečnosti a důvěry
Příběh opět oživuje zásadní téma: co znamená vlastnictví v kryptosvětě? Pokud má někdo přístup ke klíčům, je to jeho. Neexistují zde notáři, banky, soudy ani pojišťovny. S jednou kombinací seed phrase lze ovládat miliardová aktiva. To přináší na jednu stranu naprostou svobodu a nezávislost, ale zároveň také obrovskou zodpovědnost.
Vlastníci kryptoměn by měli být opatrní a dobře chápat, jak jejich peněženky fungují, jaké existují typy zabezpečení (hardware peněženky, seed phrase, vícefaktorové ověření) a jak je uchovat po dekády, pokud plánují dlouhodobé držení.
Bitcoin zůstává volatilní, ale lákavý
Navzdory spekulacím a pohybům velkých hráčů zůstává Bitcoin pro mnoho investorů dlouhodobě atraktivní. Nejen jako spekulativní nástroj, ale také jako digitální alternativa ke zlatu. Případ spící peněženky zároveň ukazuje, že i po více než deseti letech se lze k bitcoinu vrátit a realizovat obrovský zisk – za předpokladu, že si člověk pečlivě uchoval přístup.
Ať už byl původní držitel anonymní vizionář, zapomnětlivý geek nebo někdo z kruhu raných vývojářů, jeho dnešní výběr z kryptosvěta byl učebnicovým příkladem síly dlouhodobého držení.